Miasto podzielone jest na 12 okręgów administracyjnych, a każdy okręg posiada oddzielny samorząd. Gospodarka tego miasta opiera się głównie na przemyśle elektronicznym, maszynowym, odzieżowym oraz środków transportu. Berlin jest organizatorem międzynarodowych targów i wystaw, chętnie odwiedzanych przez rzesze specjalistów z danych dziedzin i branż. Ceny w Berlinie poszczególnych produktów spożywczych czy artykułów codziennego użytku nie są zbyt wygórowane, tym bardziej biorąc pod uwagę przeciętne zarobki tamtejszych mieszkańców.
Wyjątkowe zabytki
Każdy kto ma okazje wyjechać do Berlina powinien zwiedzić miejsca najbardziej charakterystyczne dla tego miasta. Zabytki jakie należy bezwzględnie zobaczyć to:
– Brama Brandenburska budowana w XVIII wieku przez Carla Gottharda Langhansa,
– Reichstag – Gmach Parlamentu Rzeszy,
– Mur Berliński,
– neorenesansowy Czerwony Ratusz,
– ewangelicki Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma I,
– Nowa Synagoga, Muzeum Pergamońskie,
– Stare Muzeum,
– Muzeum im. Bodego,
– Nowe Muzeum,
– Stara Galeria Narodowa,
– Muzeum Żydowskie,
– zespół pałacowo-parkowy Charlottenburg.
W Berlinie znajdują się również liczne opery, filharmonie i teatry. Warto zwiedzić chociażby Deutsche Oper, Staatsoper Unter den Linden, Berliner Philharmoniker oraz Berliner Ensemble.
Dojazd do Berlina
Dojazd do Berlina, czyli stolicy Niemiec ze stolicy naszego kraju jest bardzo prosty, a podróżujący otrzymują szereg możliwości. Do Berlina dostać się można samolotem. Bezpośrednie połączenie zapewniają polskie linie lotnicze LOT, a koszt biletu w jedną stronę oscyluje w okolicach 150 – 170 złotych. Inną alternatywą jest przejazd pociągiem, obsługiwany przez Express InterCity. Cena biletu w jedną stronę to koszt około 30 – 35 euro. Podróżni mają również możliwość wybrania bezpośrednich połączeń autobusowych. Kursy realizowane są przez firmę FlixBus, dawniej Polski Bus. Bilet w jedną stronę kosztuje od 50 do 70 złotych. Ostatnią już alternatywą jest podróż własnym samochodem. Z Warszawy do Berlina prowadzi autostrada A2. Należy wziąć jedynie pod uwagę, że do sumy kosztów takiego transportu oprócz kosztów paliwa należy doliczyć także dodatkowe opłaty za przejazd.
Baza noclegowa
Berlin to turystyczny kierunek, chętnie obierany przez podróżujących z całego świata. Nic więc dziwnego, ze miasto to oferuje rozbudowaną bazę noclegową. W ofercie znaleźć można wysokiej jakości obiekty – kilkugwiazdkowe hotele i apartamenty. Dla osób, które poszukują nieco tańszych rozwiązań Berlin oferuje liczne hostele, pensjonaty oraz kwatery prywatne. Dzięki takiemu szerokiemu wachlarzowi możliwości każdy znajdzie rozwiązanie dostosowane do swoich potrzeb, indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych. Z uwagi na to, iż wciąż wielu naszych rodaków wyjeżdża do Niemiec w poszukiwaniu pracy, Berlin oferuje również różnego rodzaju kwatery pracownicze i hotele robotnicze. W celu znalezienia zadbanego pokoju o wysokim standardzie, rekomendujemy skorzystanie z wyszukiwarki internetowej hotel-pracowniczy.pl.